ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Ako riešiť konflikty?

2013-05-27 09:17:24 | kategória Práca s ľuďmi
 Ako riešiť konflikty?

Konflikty vždy začínajú tým, že na nejakú konkrétnu vec máme obaja protichodný názor a hľa, problém je na svete.

V živote občas nastávajú situácie, kedy sa s niekým na niečom nezhodneme, či už v práci alebo v súkromí. Tieto situácie znášame a riešime rôzne – každý podľa svojej povahy či temperamentu. Niekto sa urazí, iný sa rozplače a stiahne sa, ďalší to rieši krikom. A sú aj takí, ktorí si to užívajú, cítia sa v tejto paľbe argumentov a protiargumentov dobre a urobia všetko preto, aby tento boj vyhrali za každú cenu – skrátka, sú to novodobí gladiátori. Je jedno, o čom sa práve v tej chvíli hádame: nezáleží na tom, či je to vec svetového významu alebo zanedbateľná maličkosť. Nech už sa jedná o čokoľvek, v tej chvíli sa to zdá dôležitejšie ako svetový mier a až po hádke si povieme, aká nepodstatná hlúposť to bola.

Čiernobiely svet

Poďme sa s touto situáciou „pohrať“ a zistiť, aké máme možnosti. Predstavte si daný problém ako veľkú, čiernobielu loptu – jedna jej polovica je čierna, druhá biela. Keď máme nejaký spor, obaja stojíme na opačnej strane lopty – jeden z nás vidí snehobielu pologuľu, kým druhý vidí všetko čierne. A keďže tam nie je nikto tretí, kto by stál pomimo, ani jeden z nás sa nedozvie, že tá lopta je v skutočnosti dvojfarebná. Každý je presvedčený, že celá lopta je biela (respektíve čierna), a je ochotný sa o tom hádať do súdneho dňa. Ledaže by niekto z nás tú loptu pootočil. Kým však hádka zúri v plnom prúde, ani jeden z nás to neurobí a lopta ostáva jednofarebná. Ako ju teda pootočiť? Je to vôbec možné?

Možné to samozrejme je, hoci nie vždy jednoduché. Veď každý chceme mať pravdu, pri hádke obzvlášť. Je to jednoduché a zložité zároveň – závisí to od konkrétneho človeka. V podstate sa stačí len párkrát zhlboka nadýchnuť, trocha potlačiť svoje našuchorené ego a na okamih pripustiť, že ten druhý môže mať v niečom pravdu. Alebo sa snažte aspoň trochu chcieť zistiť, prečo má svoj názor, ako k nemu prišiel, čo ho viedlo k tomu, že má tieto myšlienky – skrátka, majte ochotu pozrieť sa na vec z jeho strany. Na to slúži čarovný a mocný nástroj komunikácie: potvrdzovanie. Znamená to dať človeku najavo, že ste ho počuli a beriete na vedomie jeho názor. Nič viac, nič menej. Môžete mu povedať niečo ako „ chápem ťa, možno máš pravdu, možno je to tak, ako ty hovoríš.“ Nemusíte s ním súhlasiť, ale ani s ním nebojujete a hlavne nehodnotíte v tejto paľbe argumentov a protiargumentov jeho názor negatívne. Po dlhých minútach (či hodinách) hádky je to pre toho druhého novinka nečakaný zvrat a možno ani nebude vedieť, ako odpovedať. V každom prípade už nemôže útočiť, kričať, ani sa ďalej hádať, lebo s ním nebojujete, takže niet prečo vylamovať otvorené dvere.

Ak ste na tom už celkom dobre - už ste sa ako-tak upokojili a ste pevne rozhodnutý túto situáciu zvládnuť – tak poďme o krok ďalej a spýtajte sa ho, PREČO si myslí to, o čom vás tak vehementne presviedčal. A nechajte si to vysvetliť. Toto je možno tá najťažšia fáza pri riešení sporov – tu musíte pevne držať na uzde všetky svoje rozbúrené emócie, vynárajúce sa nesúhlasy, pochybovačné alebo negatívne hodnotenia a skutočne LEN počúvať. Keď už povie všetko, pričom je zjavné, že sa mu podstatne uľavilo, situácia sa môže vyvinúť troma smermi: v rámci jeho vysvetľovania pochopíte „jeho stranu lopty“ a dostanete sa k informáciám, ktoré ste predtým nemali, takže celá vec uvidíte v inom svetle a zistíte, že pravda je na jeho strane. V tom prípade by bolo slušné a žiaduce ospravedlniť sa a prijať jeho názor. Pokračovanie nabudúce.

Autor: Katarína Pavlíková

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Meno:, 28.5.2016 10:41
This is just the pecreft answer for all of us http://qsrrkzmyqlf.com [url=http://nxzrgfa.com]nxzrgfa[/url] [link=http://rlvmrlickw.com]rlvmrlickw[/link]
Meno:, 28.5.2016 4:44
Well done <a href=\"http://onhmtttiu.com\">artilce</a> that. I\'ll make sure to use it wisely.
Meno:, 27.5.2016 22:54
Good to find an expert who knows what he\'s tanlkig about! http://eutnyltfcx.com [url=http://kkkpgnqv.com]kkkpgnqv[/url] [link=http://atnooqbai.com]atnooqbai[/link]
Meno:, 27.5.2016 15:17
I like to party, not look <a href=\"http://fbstocnae.com\">aritcles</a> up online. You made it happen.
Meno:, 26.5.2016 14:22
nja det är nog en ganska stor skillnad på den förre rekestiondchafen och en MK-pastor...Lund är tydligt lutheran men här är det reformerta krafter - EFS drivs bort från sina rötter!
Meno:, 20.10.2014 22:13
SlashFox14 / Its great to hear that you\'re having fun doing Nandito Ako Josh. :) But its sad you\'re leiavng the Philippines to go to Singapore the following day after the fans day in the Phils this Saturday. But still I know you\'re making your last few days memorable as much as possible. :) Anyway David, have fun today and tomorrow with the Pinoy Archies! :D http://vsphsg.com [url=http://pgqckruposa.com]pgqckruposa[/url] [link=http://heoymh.com]heoymh[/link]
Meno:, 19.10.2014 1:42
Depends on which definition will be used. Bill Clinton, for<a href=\"http://sorkxbunl.com\"> inctanse</a>, has his own definition of sexual intercourse. In his testimony during his own impeachment trial, he claims not to have sex with Monica if the definition of sex will be based on sex as defined by _______ (whatever). I myself, is a virgin every day, just before I wake up. What happens next will determine how many hours i\'d remain a virgin before my next \"deflowering\". Hahaha!
Meno:, 16.10.2014 15:37
Cristina Ferreira disse:Bom dia! Gostaria de manifestar a <a href=\"http://akhgxalbka.com\">reetispo</a> do recebimeto autome1tico do email de ontem, dia 21/10, sobre a agenda deste evento no dia 24/10. Seria interessante recebermos o email com pelo menos 2 semanas de antecedeancia, assim podemos nos agendar. Outra queste3o foi o fato de encostar um evento no outro, no dia 25/10 temos o Projecta em Blumenau e0 tarde. Sugiro a realizae7e3o dos eventos em semanas diferentes, assim podemos ir a todos. Ficam as minhas sugestf5es. Atenciosamente.
Meno:, 16.10.2014 13:47
padmango / Thanks for the vlog. Looks like you got a new video camera becuase this is the clearest video I\'ve ever seen in one of your vlogs :) I think that you doing the regular vlogs and now doing some acting has really made you a very good speaker. And also a great interviewee. The difference with vlogs/interviews from even a year ago (which I love) is obvious. You are just a lot more confident. Keep it up. Practice makes perfect. http://bzxbdnyrmp.com [url=http://kqurfxm.com]kqurfxm[/url] [link=http://nexoexqxdo.com]nexoexqxdo[/link]
Meno:, 14.10.2014 19:44
Scott_NJ / Thanks for taking the time to updtae us with a blog! We appreciate all you and Kari are doing to keep us up on what\'s going on! I know you are having a great time. So glad you got the opportunity to do this! I\'m really looking forward to seeing the show and hearing you sing Nandito Ako!! It s awesome you got to meet Ogie and Regine! That is exactly how we feel when we get to talk to you! I wish I was in The Philippines instead of NJ so I could go to the Josh Bradley concert ! But I know it will be os much fun to tape! Enjoy your last week in The Philippines and then Singapore ! We miss you here in the U.S! Be safe and have fun!