ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Mária Dudrová: So správnymi vedomosťami je možné prekonať čokoľvek

2019-07-29 11:48:07 | kategória Rozhovory
 Mária Dudrová: So správnymi vedomosťami je možné prekonať čokoľvek

Človek v HCA vždy vidí svoj cieľ a vie, že má kam napredovať.

MAJKU DUDROVÚ poznajú klienti HCA ako vždy usmiatu, ktorá je stále plná lásky a životného optimizmu. Do HCA nastúpila v roku 2004 ako administratívna pracovníčka, odvtedy si prešla takmer každou pozíciou a stala sa pevným kameňom, na ktorom stojí naša firma. Tento rok oslavuje okrúhle 15. výročie práce v HCA a my sme sa s ňou rozprávali o jej životných a pracovných zásadách i plánoch do budúcna.

Majka, na ktorých pozíciách v HCA pracuješ a čím všetkým sa zaoberáš?

V HCA som začínala na pozícii administratívy predaja a telefonistky, ktorú som robila takmer sedem rokov. Postupne som sa vypracovala na šéfku administratívy predaja, šéfku personalistiky, zastávala som aj post výkonnej riaditeľky a popri tom som stihla aj materskú dovolenku a mám dve krásne dcéry. Dnes mám na starosti divíziu 2, ale najmä oddelenie predaja a oddelenie ARK. Takisto zodpovedám za divíziu 3, financie, a aj za niektoré činnosti z divízie 1. Som človek, ktorý sa rád učí a chce stále rásť.

Čo ti dáva práca v HCA?

Na práci v HCA sa mi najviac páči neustále tvorenie. Stále robíme niečo nové a náš šéf, Lacko Pavlík, je veľmi tvorivý človek (Úsmev.). Páči sa mi aj to, keď vidím pokroky u našich klientov. Je úžasné sledovať, ako sa im darí, ako rastú, ako s pomocou správnych vedomostí dokážu zvládnuť rôzne situácie vo firme. A teší ma aj to, že je u nás dobre. Všetci v HCA sa tešíme do práce, sú tu dobre naladení ľudia a veľa zábavy. Nakoniec, tešia ma neustále nové výzvy. Človek v HCA vždy vidí svoj cieľ a vie, že má kam napredovať. Ako firma nestojíme na mieste – naopak, vždy niekam napredujeme. A páči sa mi byť súčasťou víťazného tímu.

Čo sa ti najviac páči na klientoch HCA?

Na našich klientoch sa mi najviac páči to, že sú draví. Nie sú to chrobáci truhlíci, ktorí všade boli a všetko vedia. Často sú to veľmi, veľmi úspešní ľudia, ktorí už toho veľa dosiahli, ale aj tak vidia svoju potrebu rásť a zlepšiť sa. A vidia, že HCA im v tom vie pomôcť a tak, ako sa oni vedia veľa naučiť od nás, učím sa aj ja od nich.

Ktoré zo seminárov a vedomostí, ktoré sa dajú naštudovať v HCA, ťa oslovili najviac?

Ten najviac prelomový seminár pre mňa bol určite seminár o produktivite. Tento seminár je prierezom absolútne všetkého, oslovuje každú oblasť života a dá sa použiť aj v rodine, aj v osobnom živote. Najviac mi dali vedomosti, ktoré sa dajú používať denno-denne, ako napríklad nástroj na vytváranie porozumenia – ARK, ako fungujú výmeny, či čo je to produkt. A samozrejme komunikačný kurz, tam zistíte ako správnou komunikáciou naozaj viete svoj život zlepšiť. Páči sa mi, že u nás sa učia jednoduché, praktické postupy, ktoré môže použiť ktokoľvek.

Poznáme ťa aj ako skvelú odborníčku na ľudské zdroje. Čo robíš na to, aby si pritiahla skvelých ľudí do firmy a čo majú ľudia robiť na to, aby podobných skvelých ľudí pritiahli aj oni?

Keď zostavujem inzerát, riadim sa našimi pravidlami pre inzerát. Nevypisujem doň iba výhody, ale hovoríme aj o tom, aké nároky kladieme na daného človeka, aký chceme, aby naozaj bol. Dávame do inzerátu aj vízie, ktoré môže v HCA naplniť, ako aj vízie firmy, aby videl, že nie sme len nejakí „šuflikári“, ale skutočne pracujeme. A keď už je človek na pohovore, pýtam sa ho na to, na čo je hrdý, čo už dosiahol, aby som vedela, aké má výsledky. Avšak to, čo je pre mňa absolútne rozhodujúce, je jeho emócia. Už počas rozhovoru zistíte, čo z toho človeka ide, lebo emócia ukáže všetko.

Pracovníci aj klienti HCA ťa poznajú ako človeka, ktorý vždy túto vysokú emóciu má. Aké je tvoje tajomstvo na jej udržanie?

Moje tajomstvo je myslieť pozitívne! (Smiech.) Môj brat sa ma raz opýtal, ako je možné, že na každej situácii stále vidím to dobré. Myslím si, že som sa s tým musela narodiť, lebo to mám v sebe odjakživa. Vždy som sa na veci pozerala z tej lepšej stránky a hľadala som spôsoby, ako sa dajú zlepšiť, i keď niektorí ľudia sa na mňa pozerali úplne užasnuto. Ale viem aj to, že sa to dá naučiť a keď človek pracuje na svojom rozvoji, vie dosiahnuť to, aby jeho myšlienky fungovali totálne inak ako doteraz. Často mi ľudia hovoria, že sa pozerám na svet ružovými okuliarmi. Je to tak. (smiech) A tiež mi pomáha, že som vlastne šťastný človek. Som vďačná, že mám skvelú prácu, krásnu rodinu, úžasných rodičov a veľmi dobré vzťahy s priateľmi.

Ako zorganizovať dobrú ARK akciu, ktorá vytvorí lepšie vzťahy a porozumenie zákazníkov s firmou?

Robiť to s láskou! Oddelenie 5 môže mať vo firme na starosti iba človek, ktorý má prirodzenú afinitu k ľuďom, k firme, zákazníkom, produktom firmy. Skrátka musí byť takou dušou firmy. K ARK akciám, ktoré v HCA organizujeme patrí Klub HCA, Golfový deň pre manažérov a golfový turnaj, ples HCA, Junior služby, či rôzne oslavy výročia a konferencie. Vždy sa snažím urobiť všetko preto, aby sa klienti na danej akcii cítili dobre a aby z nej odchádzali nadšení. Aby tomu tak bolo, tak každá dobrá ARK akcia si vyžaduje precíznu prípravu. Všetci zúčastnení musia mať pocit, že to beží hladko a bez zádrheľov. Potom je úlohou každého člena tímu príjemnou komunikáciou vytvárať dobrú atmosféru. Človek vycíti, či ho máte úprimne radi a tešíte sa z jeho prítomnosti.

Dlhodobo máš na starosti v HCA financie, aké sú tvoje zásady pri práci s nimi?

Vo financiách platí to staré známe, že príjem musí byť vyšší ako výdaje plus rezerva. Preto je pre finančnú stabilitu firmy vytáranie rezerv kľúčové. S tým súvisí aj schvaľovanie finančných požiadaviek a výdajov. Vždy mám pod kontrolou pravidelné výdaje ako záväzky voči štátu, či iným inštitúciám, ktorých nezaplatenie v termíne by mohlo ohroziť dobrú povesť HCA. V oblasti nepravidelných výdajov sa riadim zásadou našich starých mám: „Prikrívaj sa len takou perinou, na akú máš“. A ak ku mne príde akákoľvek finančná požiadavka najprv skontrolujem, či na to máme dostatok prostriedkov. V tom mi pomáha aktuálny finančný plán, ktorý mi dáva presný prehľad o tom koľko peňazí mám pripravených na dane, mzdy, marketing, budovy, komunikáciu, dopravu, či dodávku služieb. Preto viem, či si požadovaný výdaj vieme práve dovoliť alebo nie.

Obrovským tajomstvom pri práci s financiami je udržiavať pozitívny postulát, že vždy mám dostatok peňazí na účte na zaplatenie všetkých výdajov a vytváranie rezerv. Peniaze potom prúdia do firmy a moja hlavná pozornosť je vždy v prvom rade na príjmoch a až v druhom rade na výdajoch.

Čo by si ľuďom po štúdiu v HCA odporúčala zaviesť do praxe ako prvé?

Pre mňa sú najdôležitejšie štatistiky. Vďaka nim presne vidíte, ako na tom ste a viete aj dobre predvídať. Potom odporúčam čo najskôr vytvoriť komunikačnú centrálu a zaviesť do firmy úplné návrhy, aby ľudia mali spôsob, ako komunikovať medzi sebou a s vedením. A samozrejme, dôležité sú klobúky, lebo vďaka nim ľudia vedia, čo majú robiť. Hovorí sa, že šéf má vymyslieť dobré postupy, spísať dobré postupy a urobiť dobré postupy ľahko dostupné. Ak to urobíte, vašej firme sa bude dariť.

Aké sú tvoje pracovné aj osobné ciele, či už v HCA alebo mimo neho?

Keď človek v živote dosiahne bod, keď už má všetko, čo chcel, začne sa nad touto otázkou zamýšľať. Nemyslím tým všetko materiálne, lebo hmotné veci môžete zbierať celý život, skôr po stránke spokojnosti. Čo určite chcem, je vždy sa zlepšovať ako bytosť, stále sa učiť a rásť. Chcem mať aj dobrého muža a šťastnú rodinu, aby sme sa stále ľúbili a mali radi. Takisto si stále želám naďalej dobré vzťahy s rodinou, priateľmi a všetkými ľuďmi naokolo.

Čo sa týka práce, aj my v HCA sme členom klubu „krát desať“. Máme veľké ciele a chceme expandovať! Najviac ma teší to, keď počujem našich klientov hovoriť svojim priateľom: „Choď do HCA, tam ti pomôžu.“ Na to som veľmi hrdá a budem robiť všetko preto, aby to mohli hovoriť aj naďalej.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,