ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Chcete mať počas sviatkov naozaj voľno?

2017-11-30 14:13:42 | kategória Vedenie firmy
 Chcete mať počas sviatkov naozaj voľno?

Minule som bola na pracovnom stretnutí vo firme, kde ma prijali obaja majitelia. Počas nášho rozhovoru jednému z nich zazvonil telefón. Volal mu zákazník, ktorý si chcel objednať ich službu. Na tom by v podstate nebolo nič zlé – veď firmy existujú preto, aby slúžili zákazníkom. No fakt, že túto vec musel robiť sám pán majiteľ, navyše so spoločníkom, ma prinútila k tejto úvahe o efektivite. Pretože ak jednu vec robia dvaja ľudia, navyše majitelia, tak sa o žiadnej efektivite hovoriť nedá. 

Vo firmách, ktoré začínajú, je za všetko zodpovedný sám pán šéf. A tak, keď príde objednávka, vybaví ju sám a vyrieši všetky veci okolo nej. Avšak ako firma rastie, šéf by sa mal naučiť posúvať túto činnosť (a iné podobné činnosti) kompetentným ľuďom. V najideálnejšom prípade by teda objednávky mala prijímať a vybavovať poverená osoba.

V predmetnej chvíli, o ktorej som písala v úvode, sa nič také neudialo. Iba sa táto vec dostala do pozornosti jedného a potom aj druhého majiteľa. Tá najcennejšia vec, ktorú mali, ich najmocnejší nástroj, ich najväčší zdroj sily – ich pozornosť – bola vtedy zameraná na absolútnu banalitu, ktorú mohol vyriešiť niekto iný. A nad podobnými banalitami strácali nie minúty, ale hodiny pracovného času každý deň. To všetko bol čas, ktorý mohli venovať rodine, športu alebo skutočnej práci pre firmu. No nie je to strašné?

Aj naša stará mama vedela, že ľudí okolo seba treba zapriahnuť do roboty! Pri príprave prázdninového obeda pre šesť hladných vnúčeniec to zariadila tak, že jeden strúhal zemiaky, druhý preosieval múku, tretí šiel dokúpiť potrebné veci, štvrtý prestieral na stôl, piaty na to všetko dozeral a šiesty pomáhal všade tam, kde bolo práve treba. Stará mama vedela, že obed musí navariť rýchlo, teda po našom efektívne, a tak prácu prerozdelila. A čuduj sa svete, fungovalo to! Pri práci všetkým vyhladlo a hotový obed im chutil ešte lepšie.

Vyzerá vaša firma ako kuchyňa mojej starej mamy? Robia vaši ľudia svoju prácu naplno, bez chýb, bez zbytočných prestojov a až do konca? Alebo sa vaši „kuchári“ niekedy motajú, viackrát robia to isté, vracajú sa k hotovému, prípadne im mnohé veci trvajú dlhšie, ako by ste chceli?

Pokiaľ sa na vašu firmu hodí skôr ten druhý opis, príďte k nám na seminár Efektívna práca. Na ňom sa dozviete, čo presne vás vo vašej efektivite a plynulosti brzdí, ba čo viac, naučíte sa aj to, ako túto „ručnú brzdu“ uvoľniť. Ale pozor! Pripravte sa na to, že váš voľný čas vám veľmi rýchlo ukradnú vaši najbližší, lebo zrazu budete musieť ísť so synom do ZOO, s dcérou na krúžok a s manželkou do kina. Výhovorka „nemám čas!“ už viac nebude aktuálna. Efektivite zdar!

Autor článku: Viera Lišková

Background image created by Freepik

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,